23 czerwca 1998 roku, na wniosek ówczesnej pełnomcnik ds. cudzoziemców Almuth Berger i ówczesnego premiera Manfreda Stolpe, Brandenburgia uruchomiła pierwszy plan działania rządu krajowego przeciwko prawicowemu ekstremizmowi, przemocy i ksenofobii w Niemczech.
30 czerwca 2023 odbyła się uroczystość obchodów 25-lecia powstania sieci „Tolerancyjna Brandenburgia”. W wydarzeniu wzięło udział 180 przedstawicieli gmin, członków sieci współpracy „Tolerancyjna Brandenburgia”, partnerów z programów federalnych „Żywa demokracja!” i „Spójność poprzez uczestnictwo”, a także przedstawicieli kultury i nauki.
Do partnerów sieci należą na przykład Niemiecka Federacja Związków Zawodowych, Krajowy Związek Młodzieży, Krajowa Federacja Sportu, Krajowy Związek Straży Pożarnej, gminy, Regionalna Dyrekcja Federalnej Agencji Pracy, kościoły katolickie i protestanckie oraz Liga Stowarzyszeń Opieki Społecznej. stał się Najnowszym członkiem został 17 maja tego roku Brandenburski Związek Pszczelarzy.
Podczas uroczystości premier Woidke podkreślił, że walka z prawicowym ekstremizmem musi być prowadzona nieustannie: „Skutki wojny, globalizacja, zmiany strukturalne, digitalizacja – wszystko to niepokoi ludzi. Strach działa na korzyść prawicowych populistów i ekstremistów. My, demokraci, powinniśmy zająć jasne stanowisko. Dzięki niemu i wiarygodnej polityce, która mówi, co jest i robi to, co jest konieczne, która konstruktywnie walczy o rozwiązania, nie damy szansy nienawiści również w ciągu najbliższych 25 lat. Dzisiejszy dzień jest jasnym sygnałem, że zawsze i wspólnie angażujemy się na rzecz tętniącej życiem, różnorodnej, kosmopolitycznej i demokratycznej Brandenburgii”.
Najnowszy raport brandenburskiego Urzędu Ochrony Konstytucji pokazuje, że wyzwania są nadal duże. Liczba prawicowych ekstremistów w kraju związkowym wzrosła w ubiegłym roku do 2 855, co stanowi drugi najwyższy poziom w historii Brandenburgii.