Program transgraniczny Brandenburgia-Polska
Komitet Monitorujący Programu Współpracy INTERREG VI A Brandenburgia-Polska zatwierdził dwanaście dodatkowych projektów podczas dwudniowego spotkania w Lubniewicach (województwo lubuskie).
Treść wybranych projektów obejmuje kilka obszarów, odtransferu wiedzy i technologii na rzecz innowacyjnych rozwiązań, zmian klimatycznych i bioróżnorodności po edukację, kulturę i turystykę. Oznacza to, że komitet podjął już decyzję w sprawie wszystkich wniosków projektowych z trzeciego zaproszenia do składania wniosków o dofinansowanie. Kolejny, czwarty nabór do programu zostanie otwarty w drugiej połowie roku.
W swoim przemówieniu powitalnym do Komitetu Monitorującego programu INTERREG, sekretarz stanu Brandenburgii Volker-Gerd Westphal podkreślił, że program promuje wymianę między krajami w Europie i ma ogromne znaczenie dla współpracy Brandenburgia-Polska. „Cóż może być ważniejszego dla naszego kraju w środku Europy niż dobre, przyjazne stosunki z naszymi sąsiednimi województwami – regionalnymi, innowacyjnymi i zorientowanymi na przyszłość życia ponad granicami. Nowe projekty są kolejnym znaczącym wkładem w polsko-niemieckie partnerstwo. Nie tylko wzmacniają nasze gospodarcze i społeczne więzi, ale także promują wymianę kulturalną i wzajemne zrozumienie wspólnej historii polsko-niemieckiego regionu przygranicznego” – mówi Westphal.
W obecnym okresie finansowania 2021-2027 Unia Europejska zapewnia łącznie 88,3 mln euro na realizację nowego programu współpracy INTERREG VI A Brandenburgia-Polska. Spośród projektów złożonych w pierwszych dwóch naborach sfinansowanych zostanie łącznie 31 projektów o łącznej wartości około 43,23 mln euro. Dla dwunastu projektów wybranych obecnie do trzeciego naboru wniosków o dofinansowanie, Komitet Monitorujący zatwierdził kwotę dofinansowania w wysokości 15,7 mln euro. W obszarach tematycznych adaptacji do zmian klimatu oraz ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, zatwierdzone projekty mogą na przykład znaleźć rozwiązania dla transgranicznego zarządzania jakością wody i różnorodnością biologiczną Odry.W dziedzinie edukacji finansowane są projekty, które dotyczą niskiego poziomu wiedzy na temat zrównoważonego budownictwa lub oferują usługi doradcze dla nauczycieli i uczniów poprzez profesjonalne przypadki. Ma to na celu poprawę edukacji transgranicznej, w szczególności.
Oprócz zatwierdzenia nowych projektów, podczas dwudniowego spotkania zaprezentowano również projekty, które już otrzymały dofinansowanie, a także poczyniono postępy w trwających projektach. Przykładem może być projekt punktów informacji granicznej, którego celem jest utworzenie punktów informacyjnych dla ludności i instytucji w polsko-niemieckim regionie przygranicznym. Organizatorami projektu są Euroregiony Sprewa-Nysa-Bóbr i Pro Europa Viadrina.
Komitet Monitorujący składa się z przedstawicieli obu krajów: regionalnych podmiotów administracyjnych, Euroregionów, partnerów gospodarczych i społecznych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego z Niemiec i Polski. Członkowie komitetu monitorującego decydują o zatwierdzeniu lub odrzuceniu projektów i są odpowiedzialni za koordynację dokumentów związanych z programem.
Kolejny, czwarty nabór do programu zostanie otwarty w drugiej połowie roku. Centralnym punktem kontaktowym w zakresie doradztwa jest Wspólny Sekretariat (GS) we Frankfurcie nad Odrą. Podobnie jak instytucja zarządzająca programem, jest on częścią Ministerstwa Spraw Europejskich Brandenburgii.
Informacje ogólne
INTERREG jest programem Unii Europejskiej, znanym również jako Europejska Współpraca Terytorialna (EWT). Jego celem jest wzmocnienie spójności i zaufania między europejskimi regionami i państwami członkowskimi poprzez współpracę transgraniczną, a jednocześnie promowanie „regionalnej konkurencyjności i zatrudnienia” w regionach przygranicznych poprzez wspólne pokonywanie przeszkód w rozwoju. Jest to niezależny instrument europejskiej polityki strukturalnej.
Program współpracy INTERREG Brandenburgia-Polska (znany również jako Program Średni) wspiera projekty realizowane w regionie przygranicznym Brandenburgia-Polska. Obszar finansowania rozciąga się na: powiat Märkisch-Oderland, powiat Odra-Szprewa, powiat Sprewa-Nysa oraz samodzielne miasta Frankfurt nad Odrą i Cottbus, a po stronie polskiej na całe województwo lubuskie.
Foto: picture alliance